Trzaski w stawie skroniowo - żuchwowym
Objawy akustyczne w stawie skroniowo żuchwowym (trzaski)
Przemieszczenie krążka stawowego - Krążek stawowy zachowuje swoje położenie centralnie na głowie żuchwy dzięki odpowiedniej budowie oraz panującemu ciśnieniu wewnątrzstawowemu. Prawidłowe ułożenie krążka jest stabilizowane przez mięsień skrzydłowy boczny oraz przez więzadła stawowe. Czynność mięśnia jest kontrolowana przez ośrodkowy układ nerwowy. Brak zachowanej równowagi nerwowo-mięśniowej w wyniku działania stresu często doprowadza do czynnościowego przemieszczenia krążka, którego objawem są objawy akustyczne w stawie skroniowo-żuchwowym.
Innymi przyczynami obok stresu mogącymi doprowadzić do przemieszczenia krążka w stawie skroniowo żuchwowym są:
• żucie pokarmów po jednej stronie,
• braki zębów w odcinku bocznym, a co za tym idzie niezbalansowane żucie pokarmów,
• zgryz głęboki
• urazy w tym komunikacyjny szyi typu ,,smagnięcia biczem” (whiplash)
Dalsze niezrównoważone działanie mięśnia skrzydłowego bocznego na krążek stawowy doprowadzić może do przemieszczenia krążka z zablokowaniem. Wtedy nie słychać już trzasków, krążek stawowy przemieszczony został przed głowę żuchwy i nastąpiła blokada charakteryzująca się brakiem możliwości szerokiego rozwarcia ust.
Leczenie przemieszczenia krążka stawowego jest zależne na jakim etapie rozwoju schorzenia pacjent do nas trafił.
Jeżeli trzaskom nie towarzyszą dolegliwości bólowe lub zaburzenia w ruchomości żuchwy, można poprzestać na szeroko pojętej profilaktyce, samokontroli i ćwiczeniach. Natomiast w cięższych przypadkach oprócz wymienionych wcześniej metod konieczne jest stosowanie szyn repozycyjnych (akrylowych nakładek na zęby, zakładanych na noc), terapii manualnej czy fizykoterapii. Okres terapii jest bardzo indywidualny, zależny od typu patologii oraz zdolności adaptacyjnych pacjenta i może trwać nawet latami.